OBEC SEDMEROVEC

Počet obyvateľov: 409
Rozloha katastra 601 ha


Starosta obce: Ján Galko
Kontakt: Tel. 042/4492606, sedmerovec@mail.t-com.sk


Charakteristika obce
Obec Sedmerovec sa rozprestiera na južnom úpätí pohraničných hôr Moravsko - slovenských Bielych Karpát. V súčasnosti patrí administratívno - právne do okresu Ilava, vyššieho územného celku Trenčiansky kraj. Obec má približne 420 obyvateľov. Nadmorská výška obce je 258 metrov.

História obce
Sedmerovec leží na mieste bývalého popolnicového pohrebiska lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Ku vzniku názvu obce sa viaže povesť. Tá hovorí o veľkej povodni, pred ktorou sa zachránilo iba niekoľko rodín a sedem oviec - sedmero oviec. Podľa ústneho podania a najstarších povestí, ktoré sa zachovali medzi ľudom, obec Sedmerovec bola založená obyvateľmi obce Pominovce, ktorý sa zachránili pred povodňou. Zanikla tak obec Pominovce a novú obec museli založiť vyššie, kam nesiahali vody rieky Váh. Ide ale len o úvahy, ktoré nie sú podložené faktami. Obec Pominovce sa spomína prvý - krát v roku 1229. Z tejto osady sa zachoval románsky kostolík, ktorý mohol byť podľa historikov postavený najneskôr v 12. storočí alebo aj skôr. Tento kostolík je zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi. Súčasťou obce Sedmerovec je aj niekdajšia zemianská kúria Pominovce, z ktorej sa zachoval iba kostolík z 12. storočia. Prvá písomná zmienka o obci Sedmerovec je z roku 1229 - ide o listinu vystavenú Nitrianskou Kapitulou, kde sa uvádzajú Pominovce v časti dnešného Sedmerovca.

Súčasnosť
Obec bola súčasťou strediskovej obce Bolešov, od roku 1990 je samostatnou obcou. V obci je postavený kultúrny dom, dom smútku, a taktiež má obec vybudovaný športový areál. Tradíciou sú futbalové turnaje za účasti mužstiev okolia a taktiež zo zahraničia. V roku 2002 bola dokončená dvojročná výstavba kostola Božského Srdca Ježišovho, ktorý bol slávnostne posvätený 30. júna roku 2002. Obec je v okolí známa aj dychovkou Sedmerovanka, ktorú pozná široké okolie z hudobných produkcií ľudovej hudby. V roku 2003 bolo započaté s rekonštrukciou domu smútku a v pláne je dokončenie asfaltovania poškodených obecných komunikácií.

Kultúrne pamiatky
Kostol sv. Jána Krstiteľa - Ide o typický panský emporovaný kostol, stavaný z lomového kameňa. Jednoloďový s polkruhovou apsidou, zaklenutou apsidou a s rovnou zastropenou loďou. Murovaná empora, na západnej strane lode tvorí súčasne podnož vstavanej románskej veže. V apside, v južnej stene lode a vo veži sú zachované pôvodné románske okná. Oltár je barokový zo začiatku 18. storočia s retardovanými renesančnými prvkami, v strede je obraz sv. Jána Krstiteľa, vo vrchole obraz korunovania Panny Márie. Svojím významom predstavuje architektonický i historický unikát, svedčí o rannom šírení kresťanstva v tejto lokalite. Podobný kostolík je v Dražovciach. Tento kostolík v Pominovciach prežil i kruté tatárske nájazdy v 13. storočí. Pominovská filiálka patrila Bolešovskej farnosti, tamojšia katolícka fara sa spomína už v roku 1381.

- Kaplnka
- Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho
- Lurdská kaplnka Panny Márie

mhcomp © 2006